Zobu kroņi ir zobu protezēšanas metode, ko izmanto, lai restaurētu bojātu zobu un atgrieztu tā funkciju, kā arī pasargātu bojāto zobu no lūzuma. Kroņus izmanto gadījumā, ja dabiskais zobs ir zaudējis vairāk nekā 50% audu apjoma. Zobu kroņi tiek izmantoti sarežģītos gadījumos, kad liela bojājuma dēļ zobam nav iespējams ievietot plombu. Tāpat zobu kroņus var izmantot arī zobu estētikas uzlabošanai, koriģējot zoba formu un krāsu, lai gan primārais dizains estētikas uzlabošanai ir venīri.
Ja zobs ir zaudēts pavisam, piemēram, traumas rezultātā, zoba kroni ir iespējams stiprināt arī uz implanta jeb mākslīgā zoba saknes aizstājēja, kas tiek ievietots žokļa kaulā. Zoba kronis, kas tiek balstīts uz implanta, vizuāli un funkcionāli neatšķiras no dabīga zoba.
Mēs savā darbā izmantojam biomimētiskās zobārstniecības pieeju. Biomimētiskās zobārstniecības galvenā prioritāte, veicot kosmētiskas un funkcionālas zobu restaurācijas, ir saglabāt pacienta zobu veselību un radīt estētisku rezultātu, izmantojot izturīgus materiālus, kas imitē dabīgo zobu struktūru. Uzliekot zoba kroni, tiek noslīpēts iespējami maz veselā zoba audu apjoma. Atbilstoša materiāla, formas un toņa prasmīgi uzstādītu zoba kroni ir neiespējami atšķirt no dabīgā zoba.
Zobu kroņus mūsdienās veido no dažādiem materiāliem, un to izvēli nosaka tādi aspekti kā sakodiena spēks, zoba audu trūkuma apjoms, zoba krāsa un citi. Visbiežāk zobu kroņiem izmanto cirkonija, frēzētas vai presētas keramikas materiālus un retākos gadījumos arī metālkeramiku. Dr. Bite palīdzēs izvēlēties Jūsu vēlmēm un vajadzībām atbilstošāko risinājumu.
Vispirms tiek veikta mutes veselības pārbaude. Tās laikā tiek pārbaudīta zobu veselība un veikts rentgens. Konsultācijas laikā dr. Arnolds Bite palīdzēs izvēlēsieties Jums atbilstošāko zoba kroņa materiālu
Zobam tiek izņemtas vecās plombas, tas tiek apslīpēts un uz tā tiek uzlikts pagaidu kronis un paņemti nospiedumi.
Lai izgatavotu kroni, zobārsts noņem nospiedumus, ko vēlāk aizsūta uz zobu tehnisko laboratoriju. Kroņa izgatavošana aizņem 2 nedēļas.
Kad zoba kronis ir izgatavots, tiek ieplānota piemērīšanas vizīte. Tās laikā tiek pārbaudīta kroņa precizitāte, krāsas atbilstība un sakodiens. Nepieciešamības gadījumā tiek veiktas korekcijas. Ja viss atbilst kritērijiem, tas jau šajā vizītē tiek cementēts uz zoba.
Pēc korekciju veikšanas zoba kronis tiek piestiprināts ar īpašu zobārstniecības cementu. Ja nepieciešams, tiek veiktas pēdējās korekcijas, lai nodrošinātu pareizu sakodienu.
Kroņus izmanto gadījumā, ja dabiskais zobs ir zaudējis vairāk nekā 50% audu apjoma, lai restaurētu bojāto zobu un atgrieztu tā funkciju.
Zobu kroņus var izmantot arī zobu estētikas uzlabošanai, koriģējot zoba formu un krāsu. Taču primārā izvēle smaida estētikas uzlabošanai ir venīri.
Zobu kroņus galvenokārt izmanto bojāta zoba gadījumā, lai atjaunotu tā funkciju un estētisko pievilcību. Kronis stiprina bojāto zobu un pasargā to no nodilšanas un lūzuma riska.
Atbilstoša materiāla, formas un toņa prasmīgi uzstādītu zoba kroni ir neiespējami atšķirt no dabīgā zoba.