Zobu protezēšana ļauj restaurēt zaudētus dabīgos zobus, atjaunojot to funkcionalitāti, un radīt estētiski skaistu smaidu. Zobu protezēšanā tiek izmantotas gan izņemamās zobu protēzes, sauktas arī par zobu platēm, gan neizņemamās zobu protēzes, tostarp, zobu kroņi, zobu tilti, venīri un onlejas. Izņemamās zobu protēzes ir iespējams izmantot gan gadījumos, kad zaudēti tikai daži paša zobi, gan tad, ja pacientam nav saglabājies neviens dabīgais zobs.
Izņemamās zobu protēzes jeb zobu plates ir vienkāršākais un pieejamākais zaudēto zobu atjaunošanas veids, kas neprasa invazīvu iejaukšanos. Izņemamās zobu protēzes izmanto gan tad, ja ir zaudēta daļa zobu, gan gadījumā, ja pacientam nav saglabājušies dabīgie zobi. Izņemamās zobu protēzes ir finansiāli pieejamākas nekā neizņemamās zobu restaurācijas. Tās mēdz izmantot arī kā pagaidu risinājumu pirms implantu ievietošanas.
Metāla bāzes izņemamo protēzi var izgatavot gadījumos, kad pacientam ir saglabājušies dabīgie zobi, uz kuriem iespējams balstīt zobu protēzi. Metāla bāzes zobu protēze ir plāna, un pacients ātri pierod pie tās nēsāšanas. Tā balstās uz dabīgajiem zobiem ar uzgultņiem (metāla ķepiņām uz zobu kožamās virsmas), un gar smaganu novietotās skavas notur protēzi vietā. Lai nodrošinātu estētiski pievilcīgu izskatu, protēzes metāla elementi tiek izvietoti iespējami nepamanāmi.
Plastmasas bāzes izņemamo zobu protēzi var izgatavot gan gadījumos, kad zaudēts viens vai vairāki zobi, gan arī pilnīga zobu zuduma gadījumā. Plastmasas protēzes bāze ir lielāka un biezāka nekā metāla bāzes protēze, un pacientam visbiežāk ir nepieciešams ilgāks laiks, lai pierastu pie tās nēsāšanas.
Plastmasas zobu protēzes ir iedalāmas divās kategorijās:
Implantu balstīta izņemamā zobu protēze
Zobu protēze, kas balstīta uz zobu implantiem, ir kvalitatīvākais un modernākais izņemamās zobu protezēšanas risinājums. Zobu implanti nodrošina pilnīgu protēzes fiksāciju, atvieglojot runāšanas un ēšanas funkciju. Protēzi, kas balstīta uz implantiem, ir iespējams veidot ar mazāku bāzi, tādēļ tās nēsāšana ir ērtāka, un pacientam nepieciešams īsāks laiks, lai pie tās pierastu. Uz implantiem balstītu izņemamo zobu protēzi var izgatavot gan tad, ja pacientam ir saglabājušies dabīgie zobi, gan tad, ja visi dabīgie zobi ir zaudēti.
Zoba implanta ievietošana
Zobu implants ir neliela skrūve, kas tiek ievietota žokļa kaulā, un uz kuras vēlāk tiek stiprināta zobu protēze. Zoba implanta ievietošanas procedūra aizņem aptuveni 30 minūtes un ir nesāpīga, tā tiek veikta vietējā anestēzijā. Tās laikā radusies brūce smaganā tiek slēgta ar šuvēm. Šuvju izņemšanu parasti veic 10 dienas pēc procedūras vai tās pašas uzsūcas.
Dzīšanas laiks katram pacientam ir individuāls. Vidēji apakšžoklī tie 3 līdz 4 mēneši. Dzīšanas laikā ir iespējams izveidot pagaidu zobu plati vai tiltu, lai saglabātu smaida estētiku.
Konsultācijas laikā tiek izrunātas visas protezēšanas iespējas. Ja lemts par labu izņemamām protēzēm, tad tiek novērtēts esošo zobu stāvoklis un veikti sagatavošanās darbi. Ja plānota implantu balstīta izņemama protēze, tad tiek skatīts kaula stāvoklis, izmantojot 3D rentgenu.
Pirmajā vizītē tiek paņemts pirmais zobu nospiedums. Ja iespējams uzreiz noņemt precīzu nospiedumu, tas tiek nosūtīts uz tehnisko laboratoriju protēzes izgatavošanai. Ja zobārsts konstatē, ka nospiedumu nav iespējams paņemt precīzi, tiek ieplānota vēl viena vizītē, kurā tiek paņemts otrais nospiedums ar individuāli izveidotu nospieduma karoti.
Pacients vizītē pie zobārsta pielaiko zobu protēzes vaska modeli, lai pārbaudītu, vai protēze ir piemērota un estētiski atbilst vēlamajam rezultātam. Nepieciešamības gadījumā tiek veiktas korekcijas. Ja pacients ir apmierināts ar protēzes modeli, zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavota īstā zobu protēze.
Kad protēze ir izgatavota, tā tiek pielaikota un nodota pacientam.
Zobu protēzes kopšana ir nozīmīga, lai saglabātu mutes dobuma higiēnu un dabīgo zobu veselību. Lai atpūtinātu mutes dobuma gļotādu, zobu protēzi nakts laikā ir jāizņem. Pēc protēzes izņemšanas, nepieciešams rūpīgi iztīrīt savus zobus. Pēc izņemšanas zobu protēze ir jānotīra ar zobu birsti. Ir pieejamas arī īpaši zobu protēzes tīrīšanai paredzētas zobu birstes un zobu pastas. Ieteicams izmantot arī zobu protēzes dezinfekcijai paredzētas tabletes, ko šķīdina ūdenī.
Zobu protezēšanā tiek izmantotas gan neizņemamās zobu protēzes, tostarp, zobu kroņi, zobu tilti, venīri un onlejas, gan izņemamās protēzes, sauktas arī par zobu platēm. Izņemamās zobu protēzes jeb plates ir finansiāli pieejamākas nekā neizņemamās zobu restaurācijas. Tās mēdz izmantot arī kā pagaidu risinājumu pirms implantu ievietošanas.
Izņemamās protēzes ir iespējams izmantot gan gadījumos, kad zaudēti tikai daži paša zobi, gan tad, ja pacientam nav saglabājies neviens dabīgais zobs.
Mākslīgo zobu krāsa un forma tiek pielāgota atbilstoši katra pacienta zobiem, lai iegūtu estētiski skaistu un dabīgu smaidu.